Zapewniamy
 • Indywidualny dobór urządzeń
 • Projekt instalacji
 • Transparentne warunki umowy
 • Kompleksowe wykonanie
 • Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
Ciekawostki
 • Pompa ciepła jest urządzeniem cieplnym wymuszającą przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej w postaci sprężarki.dalej
 • W instalacjach centralnego ogrzewania pompa ciepła „wyciąga” ciepło z gruntu, wody lub powietrza i dostarcza do budynku za pomocą wymienników ciepła zamontowanych w pompie ciepła.dalej
 • Dolne źródła ciepła wykonujemy z najlepszych sond firmy MuoviTech z systemem TurboCollector®, który jest opatentowanym udoskonaleniem, standardowej sondy o gładkim przekroju wewnętrznym. Poniższy film przedstawia różnice między tradycyjnymi sondami pionowymi a sondami MuoviTech.dalej

Pompa ciepla jako system klimatyzacji budynku

Strona główna » Aktualności » Pompa ciepla jako system klimatyzacji budynku

wielkość tekstu: A | A | A

Zbliża się lato, a tym samym upały, które jak wiadomo niekorzystnie wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu.

Wielokrotnie po całym dniu upałów nasze domy nagrzewają się do takiego stopnia, że uniemożliwia to wykonywanie najprostszych czynności, a po całym dniu utrudnia odpoczynek i spokojny sen.

Budując dom warto zainwestować w pompę ciepła renomowanej marki (Viessmann, Dimplex), która w sezonie jesienno - zimowym zadba o zapewnienie ciepła, a w upalne dni upora się z wysoką temperaturą w domu.

Aby przybliżyć Państwu możliwości zastosowania takiego rozwiązania, zapraszamy do przeczytania kilku cennych informacji.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z nami i zapoznaniem się z naszą ofertą.

 

Chłodzenie aktywne:

Każda pompa ciepła teoretycznie nadaje się zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia. Przecież pompa ciepła w klimatyzacji to lodówka, tyle że pracująca odwrotnie. Dokonajmy zatem odwrócenia funkcji pompy ciepła i uzyskamy chłodziarkę. Pompy ciepła mogą więc służyć zarówno jako źródła ciepła jak też jako chłodziarki. Aby wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia pomieszczeń, wystarczy odwrócić zarówno kierunek tłoczenia sprężarki jak i zawór rozprężający, zmieniając tym samym kierunek przepływu czynnika chłodniczego i, oczywiście, kierunek przepływu ciepła.

Można to zrealizować według schematu odwracalnej pompy ciepła. W obiegu czynnika chłodniczego sprężarkę podłącza się przez zawór czterodrożny, który pozwala odwracać kierunek jej włączenia. Dołącza się też równolegle do zaworu rozprężającego drugi identyczny zawór lecz skierowany w przeciwną stronę. Zawór trójdrożny pozwala włączyć w obwód jeden z dwóch zaworów rozprężających.

W trybie ogrzewania sprężarka tłoczy gazowy czynnik chłodniczy do wymiennika ciepła systemu grzewczego (c.o. i c.w.u.). W wymienniku czynnik skrapla się oddając ciepło do systemu grzewczego. Przez przełączenie zaworu czterodrożnego sprężarka działa w kierunku przeciwnym, zatem skraplacz i parownik zamieniają się rolami i ciepło jest odbierane (parownik) z systemu grzewczego, schładzając jego czynnik (np. wodę w instalacji podłogowej, nazywaną w tym trybie pracy wodą lodową).

 

Chłodzenie pasywne

Można powiedzieć, że pompa ciepła w tym rozwiązaniu nie pracuje, gdyż sprężarka jest wyłączona. Korzysta się z możliwości naturalnego schładzania (funkcja „natural cooling”) pomieszczeń czynnikiem z dolnego źródła (solanka lub woda) oddającym ciepło do gruntu. Jak wiemy, grunt ma temperaturę ok. 10°C, a więc niższą od temperatury w pomieszczeniach.

Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w lecie, funkcja „natural cooling” jest oczywiście niemożliwa w pompach powietrze/woda. W pompach z gruntowym dolnym źródłem ten tryb pracy wymaga niewielkich zmian konstrukcyjnych – dodatkowego wymiennika z układem odpowiednio sterowanych zaworów trójdrożnych i pomp obiegowych

Do chłodzenia pomieszczeń można stosować również instalację nadmuchową, działającą poprzez klimakonwektory lub kasetony sufitowe. Instalacja nadmuchowa ma prostsze sterowanie, gdyż wymaga tylko zastosowania czujnika temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń, który wyłączy system chłodzenia, gdy temperatura spadnie poniżej zadanej wartości. W przypadku podłogówki lub innej instalacji płaszczyznowej (ściennej lub sufitowej), poza czujnikiem temperatury, konieczny jest również czujnik wilgotności, aby automatyka wyłączała system chłodzenia, gdy powietrze osiąga wilgotność bliską punktu rosy.

 

czytano: 1151 razy

autor: http://www.budujemydom.pl/pompy-ciepla/1360-pompa-ciepla-w-klimatyzacji-zima-grzeje-latem-chlodzi

data dodania: 2016-05-09 11:59:32

EcoHouse
ul. Krótka 4a, 42-311 Żarki Letnisko

tel.: 609 178 767, 690 530 262
e-mail: kontakt@ecohouse.com.pl

 • SKMBT_C20318061809330
 • EUCERT_PL-HP-00105-1
 • 17
 • 16
 • 15
ecohouse.com.pl - to nowoczesna firma oferująca pompy ciepła, odkurzacze centralne, instalacje ogrzewania płaszczyznowego oraz wentylację mechaniczną. Wybierając nasze usługi stawiasz na sprawdzone ekologiczne rozwiązania.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna